Kompiarze
Kompiarze to taka zabawna nazwa na pseudo szachistów wspomagających się podczas gry w szachy online programem szachowym. Szanujące się serwery do gry w szachy online posiadają zabezpieczenia, które między innymi wykrywają program szachowy uruchomiony w tle. ICC posiada specjalną grupę administratorów wyłapujących takich oszustów. Na Playchess jest to bardziej zautomatyzowane ale raczej mniej skuteczne rozwiązanie. FICS wykrywa tylko ewidentne przypadki „kompiarzy”. Raczej trudno spotkać takiego oszusta podczas gry z czasem krótszym niż 5 minut dla zawodnika.
Są pewne symptomy po których łatwo rozpoznać oszusta. Na przykład bardzo równomierne wykonywanie posunięć w debiucie (trzeba skopiować ruch komputera) lub namysł w sytuacji gry odbicie jakości (na przykład hetmana) jest oczywiste nawet dla początkującego gracza. W taki sposób z dosyć dużą dozą prawdopodobieństwa można rozpoznać „kompiarza” (zresztą dla stałego bywalca serwerów szachowych online nie jest to trudne), który program szachowy ma uruchomiony na laptopie lub palmtopie (czyli na drugim komputerze). Niestety w takiej sytuacji mechanizmy serwerów szachowych są bezradne.
Spotkałem się z opinią, że takich oszustów należy ignorować, nie przejmując sie nimi. Oraz, że w sumie jest to nieszkodliwe a takim „szachistom” po prostu należy współczuć. Nie mogę się zgodzić z ta opinią, wprawdzie doświadczony gracz internetowy łatwo rozpozna takiego delikwenta ale początkujący adept szachów internetowych może po przegraniu kilku partii z oszustem stracić wiarę we własne siły i w sens dotychczasowego treningu skoro jakiś zawodnik o słabym rankingu (nie zawsze, gdyż właśnie sam ranking bywa czasami celem „kompiarza”) tak łatwo go pokonuje. Dlatego też uważam, że działanie „kompiarzy” jest szkodliwe i należy je piętnować.
W ostatnich czasach wielu całkiem znanych arcymistrzów było posądzanych o wspomaganie sie programem szachowym podczas gry. Takie oskarżenia były wysuwane nie tylko podczas turniejów w szachy online. Jednak to już inna historia …